İmplant Tedavisi

Diş hekimliğinin temel hedefi diş fonksiyonlarının sürekliliğini sağlamak. Bu amaçla diş kaybını engellemeye çalışan diş hekimleri kanal tedavisi, diş dolgusu, diş kaplamaları ve estetik diş tedavilerinin yanı sıra kaybedilmiş dişler için de çözüm sağlıyorlar. İmplant tedavisi konusunda başarılı çalışmaları bulunan Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan implant tedavisi ile ilgili bilgiler aldık, merak edilenleri sorduk.

Neden İmplant Tedavisi?

Üst çene hassas tutuculu implant üzeri protez diş örneği
Üst çene hassas tutuculu implant üzeri protez diş örneği

Diğer eksik diş tamamlama yöntemlerine göre önemli avantajları olması bakımından implant tedavisi benim de klinik pratiğimde ilk tercihlerimdem birisi. İmplant  diş uygulamalarının hastaya sağladığı önemli yararlar ve avantajlar var. Mesela hiç dişi olmayan bir kişi için klasik olarak tam damak protezi uygulanır. Bu proteze alışmak ve kullanmak gerçekten zordur. Zaman ve sabır gerektirir.

Komple diş eksikliğini mi kastediyorsunuz?

Evet az önce de belirttiğim gibi bütün dişlerin çekildiği durumda! Komple diş eksikliğinde en etkili ve memnuniyet veren tedavi yöntemi implant uygulamasıdır.

İmplant sayesinde diş protezinin hareket etmesi gibi bir durum ortadan kalkar. Sabit implant üzeri diş köprüsü ile kendi dişlerimiz gibi çiğneme yapmamız mümkündür.

İmplant için yeterli kemik yoksa ne yapılıyor? 

Kemik miktarına göre farklı tedavi planlamaları yapmak mümkün. Mesela alt çenede iki üst çenede dört implant üzerine takılıp çıkarılabilen diş protezleri yapılabiliyor. Bu sayede tam damak protezlerine kıyas ile son derece konforlu diş protezleri kullandırmak mümkün olmakta.

İmplant Tedavi Bilgileri

Sık sorulan sorulara yer verelim biraz. Cerrahi aşama kaç defa olacak, işlem süresi ne kadar, bayıltılacakmıyım, lokal anestezi mi oluyor, hassasiyet ne kadar sürer, ne zaman çalışmaya başlayabilirim,tedavi kalıcıl bir tedavi mi, hastanede yatam gerekecek mi, tam iyileşmem ve dişlerimin takılması ne kadar sürer? En çok sorulan sorular için size özet bir tablo hazırladım. Detaylı bilgi almak isterseniz iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Seans/Operasyon Sayısı1-2
Operasyon Süresi
1 implant 30 dakika
Anestezi
Lokal Anestezi
Hassasiyet Süreci1 -3gün
İşe dönme süresiHemen
Tam İyileşme3 ay
Teadvi bitimi4  ay
Hastanede kalma süresiYok