Bütün Dişlere İmplant

Bütün dişlerini çektirmiş veya zaman içerisinde kaybetmiş hastalar için en iyi seçeneklerden bir tanesi implant üzerine sabit ​diş köprüsüdür. Hastanın genel sağlık durumu ve kemik yapısı müsaade ettiği müddetçe sabit implant üzeri diş köprüsü uygulaması tercih edilmektedir. İmplant tedavisinin belki de en iyi sonuç veren uygulaması olan ağızda hiç diş olmadığı durumda implant üzeri sabit diş protezleri uygulamasıdır. Bu tedavi her ne kadar hayat kurtarıcı ve ​yüz güldürücü olsa da iyi planlama iyi uygulama iyi ağız bakımı yapılmaz ise hem hastayı hem de hekime üzebilir.

Bu tedavi her ne kadar hayat kurtarıcı ve ​yüz güldürücü olsa da iyi planlama iyi uygulama iyi ağız bakımı yapılmaz ise hem hastayı hem de hekime üzebilir.

Hiç Diş Olmayan Ağızda Bütün Dişlere İmplant

İmplant gövdesi Alman Bego implanta aittir.
İmplant gövdesi Alman Bego implanta aittir.

Hiç diş olmayan ağızda imkan planlaması gerekir mi diyenler için bu uygulamayı tıpkı bir inşaat mühendisliği hesabi gibi düşünmek gerektiğini söylemek isterim.  Zeminin özelliğine göre yapılacak statik hesabı gibi kemik yapısının sert veya yumuşak olmasına göre de implantların çeşitleri ve sayıları belirlenmektedir. İmplant üzerine yapılacak diş kaplamaları için ne kadar bir destek ihtiyacı oldu hatasız planlanmalıdır. Yanlış planlama yapılan işlemlerin kısa ömürlü olmasına sebep olur. Biz bütün hastalarımız için uyguladığımız implant tedavilerini ömür boyu kullanabilmesi için planlayıp uyguluyoruz. Hastaya da  kendi dişlerinden daha iyi bakması gerektiği konusunda bilgi veriyoruz. Çünkü kendi dişlerine yeterince iyi bakamadığı için mevcut dişlerini kaybettiğini ve aynı durumun implantların başına da gelebileceğini hatırlatıyorum.

Kemiğin sertliğine göre planlama da implant sayısı ve özelliğine ayarlıyoruz dedikten sonra diğer önemli bir konuda emin hacmine göre ayarlama yapmak.  Bütün dişlere implant yapılırken kullanılacak implantların sapları ve boyları da değişiklik gösterir. Özellikle büyük azı dişler bölgesinde kemik hacmi yeterli olduğu durumda daha geniş çaplı implantlar tercih etmekteyiz. Hem çıkış profili yani beşin hacmine uygun olması hem de gelen kuvvetleri karşılamak için implant yüzeyinin arttırılması bakımından Çapın geniş tutulması tercih edilmelidir.  Kemik hacmi yetersiz olduğunda istenilen çapta implant uygulama şansı olmadığında implant uzunluğunu arttırarak en azından yüzeyi genişletmek yoluna gidilebilir. Bu gibi durumlarda kişiye özel dayanak üretilmesi yapılacak implantların hem estetiği hem de sağlığı için faydalı olmaktadır.
WhatsApp ile de size yardımcı olabiliriz.
Bazen hem yeterli genişlik hem de uzunluk konusunda problem yaşanabilir. Yani kemik ince ve sığ olabilir.  Bu gibi durumlarda da implant sayısını arttırma yönüne giderek yeterli desteğin sağlanması gerekir. İmplant sayısının artması maliyetinde artması anlamına gelir. Ancak senelerce kullanılmak üzere planlanan bir tedavi de ilave olacak bir veya iki implantın maddi giderini göğüslemek ge​​ekecektir.
Komple implant diş yapımı ve fiyatı
Bütün dişlere implant yapımı nasıl oluyor? Komple implant diş

Bütün Dişlerin İmplant Yapılması

Planlama için diğer önemli bir hususta implantların uygulandıkları yerlerdir.  Yüzdeki simetriyi kaybetmemek için implantlar diş boşluklarına yakın yerlere uygulanmalıdır. Ancak çoğu zaman diş enfeksiyonları nedeniyle kanda dişin olduğu bölgede kemik kayıpları yaygın olarak görülür. Bu ve buna benzer durumlarda da kemik tozu uygulaması ile bu sorunun giderilmesi düşünülebilir. Doğru planlama ve iyi bir estetik fonksiyon elde edebilmek  gördüğünüz gibi hiçte kolay değil.

Yerleştirilen implantların açılarının da doğal diş çıkışı profiline uygun olması gerekir. Çünkü üzerine takılacak dış köprülerinin giriş yoluna uygun olması gerekir. Uygun açıda yerleştirilemeyen implantlar protez aşamasında kullanılmaya bilmektedir. Uykuya bırakılan implant veya ölü implant olarak tabir edilen implantlar bunlardır. Ağızda kemik ile birleşmesi sorunsuz olarak tamamlanmış olmasına rağmen  üzerine diş yapılamayan implantlar uykuya bırakılan implantlardır. Bu gibi durumlar hem ekonomik olarak paranızın boşa gitmesini hem estetik olarak sorun yaşamanızı hem de tedavi süresinin uzamasına gerektirir.

Yan tarafta doğru hiç dişi olmayan hastada iyi planlanmış ve uygulanmış komple implant örneği görebilirsiniz.

Ömür Boyu Kullanmak İçin  Komple İmplant

İstenmeyen bu durumlardan kaçınmak için her zaman konusunda bilgi ve tecrübesi olan daha önce yaptığı işlerle yüz güldüren hekimler ile çalışılması önerilir.  İmplant tedavisinde özellikle bütün dişlere implant uygulama işleminde en küçük bir ihmal, dikkatsizlik veya tasarruf amacıyla malzemeden kaçınma gibi durumlar istenmeyen sonuçların görünmesine neden olacaktır. Bütün dişlere implant yapımı konusunda sizleri genel bir bilgi sahibi yapabildiğimi umuyorum sormak istediklerinizi yorum kısmından veya iletişim bölümünden yazarsanız WhatsApp ile de size yardımcı olabiliriz.

Komple İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi diğer tedavilere göre daha maliyetli bir işlemdir. Bütün dişlere implant yapımı söz konusu olduğunda da fiyatlar daha yükselmektedir.

Sağlıkla kalın​.