Sallanan Dişler İçin Ne Yapılmalı?

Sallanan dişin hangi sebeple sallandığı önemlidir. Sallanan dişi sağlamlaştırmak mümkün mü? sorusunun cevabı da sallanma sebebine bağlıdır. Dişler Neden Sallanır:

  • Travma
  • Diş eti hastalığı
  • Hatalı kapanış
  • Kemik kaybı
  • Periodontal cepler

Sallanan diş tedavisinde bize en çok umut veren sallanma sebebi travma nedeniyle olan sallanmalardır. Üzerine herhangi bir aşırı kuvvet geldiğinde diş yuvasından oynar. Genellikle ağız içerisine doğru hareket eden dişi en kısa süre içerisinde eski pozisyonuna getirmek ve orada sabitlemek gerekir. Çevre dokularında sağlığı ve temizliği sağlandıktan sonra üç ile altı haftalık bir süre takip edilir. Dişin durumuna göre kanal tedavisi uygulanabilir. Enfeksiyon olmayan steril ortamlarda oluşan diş hareketleri zaman içerisinde ortadan kalkar. İyileşme döneminde bu dişlerin üzerine kuvvet gelmemesi yani çiğneme fonksiyonu ortadan kaldırılması gerekir. Bu sebeple mutlaka diş hekimi kontrolünde takip edilmesi gerekir.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya web sitesinden alınmıştır. 

Diş Eti Hastalığı Nedeni ile Sallanan Dişler

Sallan dişe ne yapılabilir?
Sallan dişe ne yapılabilir?

Sallanan diş cepler sebebi ile sallanıyor ise tedavisi oldukça zor neredeyse imkansızdır. Ancak bazı özel durumlarda sallan dişler tedavi edilebilmektedir. Diş hekimi diş kontrolünüzü yaptığında size dişin tedavi edilip edilemeyeceği bilgisini verecek. İki veya üç duvar kaybı ile görülen diş sallanmaları çekim ile sonuçlanır. Varsa ağızdaki diğer dişlerin de zarar görmemesi için diş çekimi de gecikilmemesi tavsiye edilir. Diş eti hastalığı nedeni ile sallanmaya başlayan dişler erken dönemde tedaviye alınır saat bile oldukça düşük başarı şansı olmaktadır. Sallanan dişler etrafındaki kemik dokusunu da yok eder. Kemik yok olması demek implant için önemli bir engel ortaya çıkması demektir. Sallanan dişlerin daha fazla kemik kaybı oluşturmadan çıkarılması yerinde bir karar olacaktır.

Sallanan diş kendiliğinden düşer mi sorusunun cevabı ise  bazı durumlarda düşebilir ancak kendiliğinden düşecek kadar uzun süre beklenmemesi tavsiye ediliyor. Yukarıda da anlattığım kemik kaybı oluşması nedeni ile sallanan dişin kendiliğinden düşmesi için beklemek yanlış olacaktır. Sallanan diş çekilmezse hem enfeksiyon oluşumu hem de kemik kaybı ve diğer dişler içinde olumsuz bir durum ortaya çıkar .m sallanıyor ve ağrıyor diyorsanız  antibiyotik ve ağrı kesici kullandıktan sonra sallanan dişlerin çekilmesi tavsiye edilebilir.

Ön Dişlerin Sallanması

Ön diş sallanması en çok görülen durumdur. Çünkü dişleri bir tane kökü vardır. Etrafında kemik kaybı olduğunda hemen sallanmaya başlar. Üzerine gelmesi bakımından da işler daha şansızdır. Yüzümüze aldığımız darbeler genellikle ön dişlerimizi etkiler ve darbe sonrası endişe sallanması görülür. Yukarıda da anlattığım gibi travma ile sallandığı ise tedavi için bir süre takip edilmesi tavsiye edilir.  İyileşemeyecek kadar kötü durumdaki dişler için iyi seçenek olabilmektedir.

Sallanan dişler için yapılabilecek tedavi oldukça sınırlıdır. Dişlerin sallanması demek kemik ile olan bağlantının zayıflaması, yani vücudun dişleri dışarıya atmaya çalışmasıdır.

Bütün Dişler Sallanınca Ne olur?

Özellikle bütün dişlerin sallandığı vakalarda önemli miktarda kemik kayıpları görülür. Üst çene de arka bölgelerde sinüs olduğu için implant yapımında da zorluklar ortaya çıkar.  Alt çene arka bölgeler için ise sinir hasarına neden olabilecek riskler söz konusu olmaktadır. Problem ilerleyip riskli hale gelmeden önce tedaviye başlanması gerekir. Sallanan dişler yerine implant yapılacağı zaman enfeksiyon yok ise dişlerin çekildiği hasta aynı gün implant uygulaması mümkün olabilmektedir. Dişler çekilip yerine hemen implant yapılabilir. Ancak sallanan dişin etrafında enfeksiyon var ise  beşi çekip implant yapmak maalesef riskli olabilmektedir. Özellikle yurtdışından gelen hastalar için riskli tedavileri önermiyoruz. Bu nedenle gerektiği durumlarda dişler çekilip birkaç ay bekledikten sonra implant uygulaması uygun olabilmektedir. Almanya’dan Türkiye’ye dişlerini yaptırmak için gelen bir hastaya uygulanacak tedavi en az komplikasyon ile yapılmalıdır. Yani Almanya’dan gelen hasta tedavi ye yaptırıp tekrar Almanya’ya döndüğünde  bir problem yaşamamalıdır. 30 yıla Yaklaşan tecrübe ile sizin için en konforlu en az riskli en yüksek başarıyı sağlayacak tedavi planlarını yapıyor ve hastalarımızı güldürüyoruz.

Sallanan diş sağlamlaşır mı? Yapılabilecek olanlar sınırlıdır. dişleri sabitlemek varsa etrafındaki bakteri plağı ve diş taşlarını temizlemek antibiyotik kullandırmak çok sınırlı bak adam verebilir sallanma geçse bile diş kemik kaybı olduğu için çok uzun ömürlü olamayacaktır

Sallanan dişler için ne yapmalı? Sallanan dişleri sabitlemek gerekir. Dişin etrafındaki bakteri plağı ve diş taşlarını temizlemek lazımdır. Diş eti durumuna göre antibiyotik kullanımı düşünülebilir.

Sallanan diş çekilir mı? Tedavi ile giderilemeyecek olan dişlerin çekimi gerekir. Sallanan diş etrafında daha fazla kemik kaybı oluşturmadan çekilmelidir.

Sallanan diş kendiliğinden düşer mi? Bazen düşer. Ancak sallanan dişi ağızda tutmak oldukça sakıncalıdır. Etrafında bakteri plakları yani mikrop barındırır. Diş eti iltihabı ve kemik kaybına neden olacağı için çekim için geç kalınmaması gerekir.

Sallanan diş çekilmezse ne olur? Kemik daha fazla erir ve apse, ağrı gibi hiç istenmeyen durumlara neden olur. Bunlar olduğunda ise dişi çekmek bile sorun olacaktır.

Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya 05493474347 İstanbul Küçükçekmece 

Bir Günde Diş Mümkün mü?

Reklamlarda sıklıkla gördüğümüzü bildiğim bir gün de diş sloganı maalesef hastaları yanıltmaktadır. Çok sınırlı  uygulama alanı olan hemen yükleme işlemi bir çok hasta için uygun değildir. Maalesef bazı klinikler hastaları kendilerine çekebilmek için sanki bütün hastalara bir günde dişlerini takıp teslim ediyor muş gibi reklamlar vermektedir. Bir implantın uygulama sonrası kemik ile kaynama süresi bilimsel bir gerçektir.
Macera arayanlar için macera sunan her zaman vardır
Üzerine hemen diş takabildiğimiz sınırlı sayıda vaka için ise takılan diş geçici bir diş olmaktadır. Takılan bu diş sadece  görüntü sağlamak amacı ile implant üzerine yerleştirilir. Çiğneme fonksiyonu sağlayamaz. Hasta ısırdığı zaman karşı dişe değmemesi gerekir. Dediği zaman yani üzerine yük geldiği zaman implantı kaybetme riski oldukça yüksektir. Nedenle bir gün de diş reklamlarına temkinli yaklaşmanızı öneriyorum. Kendi aklınızla düşündüğünüz de size mantıklı gelen tedaviler gerçek tedavi yerdir. Macera arayanlar için macera sunan her zaman vardır sözü  her zaman aklınızda olsun.